ЄСВ з ФОП за II квартал: як не переплатити?
7 липня 2020, 15:39

20 липня — останній день сплати ЄСВ «за себе» за II квартал 2020 року.

Це стосується ФОП як на загальній системі, так і на єдиному податку.

Карантинні правила звільнили ФОП від сплати ЄСВ за квітень і травень (це не торкається ЄСВ з найманих робітників).

Тому платити треба за червень. Таким чином платіж за II квартал в загальному випадку складе лише 1039,06 грн.

Сьогодні у ФОП та їх бухгалтерів виникає маса запитань, пов'язаних з поточним платежем з ЄСВ. Дамо відповіді на них.

За червень треба платити?

Так, треба.

Закон про ЄСВ звільняє від сплати ЄСВ «за себе» за березень, квітень, травень (п. 910 розд. VIII). В даному випадку немає прив'язки до кінця карантину. Тому, так, карантин триває, але з червня ЄСВ платимо в загальному порядку (у складі платежу за II квартал не пізніше 20 липня).

Мінімальний платіж за червень/за II квартал 2020 р. — 1039,06 грн (мінзарплата для червня 4723,00 грн х 22 %).

Деякі ФОП сплатили ЄСВ за усі місяці I-го кварталу і не врахували звільнення за березень. Тому якщо за березень 2020 року ви платили ЄСВ, то у вас утворилася переплата. В цьому випадку ЄСВ за II квартал можна взагалі не платити.

Важливо!!! Навіть якщо діяльність ви в червні не вели/доходи не отримували, за червень (і подальші місяці 2020 р.) все одно ЄСВ треба платити! Повернення загальносистемникам права не платити ЄСВ за «нульові» і збиткові місяці набуває чинності тільки з 01.01.2021 р. (Закон України від 13.05.2020 р. № 592-IX). А списання недоїмки «сплячим», що стартувало з 03.06.2020 р.,  — теж доля одиниць. Знову ж таки, усі ці «фішки» єдиноподатників в принципі не торкаються.

Тож, за винятком окремого випадку, коли загальносистемник «йде» під списання недоїмки (див. посилання вище), усі інші ФОП за червень ЄСВ повинні платити.

Єдина можливість позбавитися від необхідності сплати — зареєструвати припинення підприємницької діяльності. Але, знову ж таки, щоб не платити ЄСВ за червень, така розреєстрація мала відбутися у травні. Ті, хто зареєстрував припинення підприємницької діяльності в червні, позбавляється від необхідності сплати ЄСВ лише починаючи із сплати за липень.

Ніякого «дроблення / пропорційного» визначення ЄСВ при цьому немає. Навіть якщо зареєстрували припинення підприємницької діяльності 1 червня, ЄСВ треба заплатити за увесь червень.

Знову ж таки, якщо ФОП віднесений до пільгової категорії згідно із Законом про ЄСВ (ФОП-пенсіонери, ФОП з інвалідністю, ФОП-АТО/ООС-пільговики), то він продовжує користуватися цими пільгами. Тут усе стабільно (а з 01.01.2021 р. стане навіть краще).

За березень, квітень, травень можуть не платити тільки ті, хто не отримував дохід?

 Цей «страх» дуже популярний. Тому не пожаліємо на нього часу.

Давайте згадаємо, на тлі чого приймалося ЄСВ-звільнення? На тлі того, що з 17 березня по 3 квітня КМУ ввів обмеження на здійснення діяльності, пов'язаної з прийомом відвідувачів. Це вже потім пішла низка продовжень. Тобто пів березня люди спокійно працювали — отримували доходи. І у квітні вже повинні були почати працювати — отримувати доходи.

Тоді виходить, що законодавець хотів підтримати когось іншого. Того, у кого взагалі не було доходів. Тобто не унаслідок карантину. Так? Вже на рівні формальної логіки бачимо протиріччя!

А що написано в законі, в даному випадку в п.п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ? Жодних вимог щодо бездохідності або призупинення діяльності в цій нормі немає! Так, є додаткове (!) блокування законодавцем норми, що вимагає від загальносистемників і Ко самостійно визначати базу оподаткування за безприбутковими періодами. Ну так це цілком вписується в загальну канву звільнення. Мов у т. ч. не працює і ця норма. Але в жодному разі це не говорить про те, що уся визвольна норма торкається лише безприбуткових місяців. Це чистої води домисли.

Це неможливо впихнути у звітність. Отже, краще платити?

 Ще один нічим не обґрунтований «страх». Та і саме мотивування виглядає дивно. Не користуватимемося звільненням, тому що не зможемо «впихнути» у звітність.

До речі, податківці вже надали пояснення, як «впихнути» звільнення у ф. № Д5 (детальніше в статті «Ліквідаційний Звіт з ЄСВ підприємця» // журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 24 або відео).

Нижче — див. Таблицю 1 по єдиннику (фрагмент по рядках звільнених місяців; по інших місяцях заповнюється в загальному порядку).

1

2

3

4

5

6

 

Березень

6

 

 

 

 

Квітень

6

 

 

 

 

Травень

6

 

 

 

 

 

Нижче — див. Таблицю 1 по загальносистемнику (фрагмент по рядках звільнених місяців; по інших місяцях заповнюється в загальному порядку).

1

2

3

4

5

6

 

Березень

5

5000,00*

 

 

 

Квітень

5

5000,00

 

 

 

Травень

5

5000,00

 

 

 

 

Умовно сума середньомісячного доходу загальносистемника у звітному році (річний чистий дохід з ПДФО/ВЗ декларації, поділений на кількість місяців, протягом яких ФОП перебував на загальній системі оподаткування).

Якщо ф. № Д5 подаємо на папері, то в графах 3, 4, 6 (для єдинників), 4, 6 (для загальносистемників) ставимо нулі. У графі 5 — 22,00.

До речі, якщо ФОП не знімається з реєстрації і не виходить на пенсію, ф. № Д5 подавати йому треба буде тільки в 2021 році (у стандартний термін — до 10 лютого). Тоді і треба буде врахувати ці нюанси.

Це звільнення тимчасове. Зараз можна не платити, а потім все одно доведеться заплатити?

Ні, звільнення від сплати ЄСВ за березень, квітень, травень — це не відстрочення, а повне звільнення. Логіку формулювання з п.п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ «тимчасово звільняються від нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску...» ми бачимо в тому, що ФОП дають можливість «передумати». Тобто зараз можна не платити. Але якщо згодом підприємець вирішить, що хотів би заплатити ЄСВ за ці місяці (наприклад, щоб для пенсійних цілей за пільговими місяцями дохід був вище за мінімальний), то «милості просимо». А якщо і згодом не захоче, то і ладно.

У зв'язку з цим важливо не наробити дурниць при заповненні ф. № Д5! Оскільки саме за нею і судитимуть, хоче підприємець заплатити ЄСВ за березень, квітень, травень чи ні. Якщо по цих місяцях будуть показані нарахування, отже, хоче і повинен — з усіма випливаючими наслідками.

Це підтверджують і податківці в інформаційному листі № 7 від 20.03.2020 р. (запитання 15).

«При цьому, такі платники єдиного внеску на власний розсуд вирішують питання відносно застосування передбаченого звільнення від єдиного внеску.

Вони можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску за зазначені періоди в розмірі і в порядку, визначених Законом про ЄСВ. У такому разі інформація про сплачені суми вказується у звіті про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом.

Підкреслюємо, що самостійне визначення платником єдиного внеску (із вказаних категорій платників) бази нарахування єдиного внеску за звітні періоди з 1 по 31 березня і з 1 по 30 квітня 2020 року в «Звіті про суми нарахованого доходу застрахованих осіб і суми нарахованого єдиного внеску» (далі — Звіт) свідчитиме про прийняття платником рішення про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску за вказані періоди в розмірі і порядку, визначених Законом про ЄСВ».

Тому при сплаті ЄСВ за II квартал, за квітень і травень можна сміливо не платити. Потім теж платити не доведеться. Головне — випадково не показати нарахування у ф. № Д5.

Якщо не заплатити, податківці відразу не розберуться і будуть штрафи

Якщо в законі написано — звільняються від нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, про які штрафи може йтися?

Якщо не заплачу, то втрачу стаж?

Втрати стажу не буде!

У законі прямо сказано, що березень, квітень і травень 2020 року потраплять до страхового стажу будь-якого ФОП (і єдиноподатника, і загальносистемника), навіть якщо він не платив ЄСВ за ці місяці на підставі п. 910 розд. VIII Закону про ЄСВ (п. 145 розд. XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV). Причому для стажу вважатиметься, що ЄСВ був сплачений за ці місяці в мінімальному розмірі — 1039,06 грн/міс.

Якщо ФОП вже сплатив ЄСВ, то нічого не можна вже змінити?

Багато хто через усі перелічені вище страхи заплатив ЄСВ за березень. А хтось, можливо, і за квітень з травнем. Як бути у такому разі? У тому ж інформаційному листі № 7 від 20.03.2020 р. (запитання 15) податківці говорять:

«Якщо платник вже здійснив сплату внесків за березень і квітень 2020 року, до набуття чинності Законом № 533, такі суми зараховуватимуться податковими органами (без будь-яких заяв платників єдиного внеску) в рахунок майбутніх платежів (за умови відсутності у такого платника сум недоїмки, штрафних санкцій та/або пені за цим внеском), згідно із Законом про ЄСВ, окрім випадків самостійного визначення таким платником бази нарахування єдиного внеску за звітний період у Звіті».

Тобто у тих, хто вже встиг заплатити ЄСВ «за себе» за березень (за березень, квітень, травень), сплачені суми формують переплату. Без будь-яких заяв.

Але когось можуть насторожити слова податківців «до набуття чинності Законом № 533». Тобто сплатив до 18.03.2020 р., коли звільнення ще не було, податківці підтверджують, що це переплата. А якщо після 18.03.2020 р., то що, вважається, що заплатив добровільно?

Ні. Закон говорить: «Тимчасово звільняються від нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску особи, вказані в пунктах 4, 5 і 51 частині першої статті 4 цього Закону, в частині сум, які підлягають нарахуванню, обчисленню і сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2020 року за себе.

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення і сплату єдиного внеску за періоди з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня і з 1 по 31 травня 2020 у розмірах і порядку, визначених цим Законом. У такому разі інформація про сплачені суми вказується у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб цим Законом».

Ключовий висновок — доки ЄСВ-звіт не поданий, податковий орган не має можливості визначити, прийняв підприємець рішення платити ЄСВ за березень, квітень, травень чи не прийняв. На цьому фоні, скільки б і коли ми не сплатили ЄСВ, усе, що вище за необхідний мінімум, є переплатою — до того часу, поки не буде поданий ЄСВ-звіт.

У загальному випадку необхідний мінімум для платежу за I квартал — 2078,12 грн.

Необхідний мінімум для платежу за II квартал — 1039,06 грн.

Відповідно, якщо заплатили за I квартал, нехай і після 18.03.2020 р., 3117,18 грн (за січень, лютий, березень), то за I кварталом у нас переплата, яка автоматично має піти в рахунок сплати за II квартал. Без жодних заяв. Відповідно, платити за II квартал взагалі нічого не доведеться (переплати 1039,06 грн вистачить, щоб покрити платіж за II квартал).

Нагадаємо, що надміру сплачені суми ЄСВ, які потрапили на рахунок для сплати ЄСВ, податківці автоматично (без жодних вказівок і заяв з боку платника) зараховують в рахунок майбутніх платежів по тому ж рахунку — в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу (п. 4 Порядку зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску ..., затвердженого наказом Мінфіну від 16.01.2016 р. № 6).

Зауважимо також, що доки у визначенні суми переплати не варто повністю покладатися на дані особового рахунку з кабінету в податковій. Наскільки ми можемо судити — навіть у тих, хто заплатив правильну суму за I квартал (тобто тільки за січень і лютий), уся сплачена сума (у загальному випадку 2078,12 грн) чомусь висить у складі переплати. Але, зрозуміло, це не справжня переплата.

За матеріалами Бухгалтер 911

Залишились питання? Наші консультанти нададуть кваліфіковані відповіді - телефонуйте нам!