Фонд державного майна надав роз’яснення щодо звільнення орендарів від сплати за оренду на час карантину
7 травня 2020, 12:46

Фонд державного майна України надав нове роз’яснення щодо порядку звільнення орендарів державного майна від сплати за оренду, передбаченого новою редакцією пункту 14 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України.

Зазначений пункт був змінений Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, який набув чинності 18 квітня 2020 року.

Після оприлюднення відповідних змін до Цивільного кодексу України, що регламентують питання оренди майна, Фонд роз'яснює умови, за яких орендарі державного майна можуть бути звільнені від сплати орендної плати з огляду на заборони здійснювати певні види підприємницької та іншої діяльності, запроваджені постановою Уряду «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211 (із змінами і доповненнями).

Так, зокрема, щоб отримати звільнення від орендної плати орендар повинен:

  • перевірити чи поширюються заборони здійснювати певний вид підприємницької та іншої діяльності, що запроваджені постановою Кабінету Міністрів «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом
    SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211 (із змінами і доповненнями) на вид діяльності, за яким використовується державне майно за договором оренди;
  • якщо такі заборони поширюються на вид його діяльності, орендар звертається із заявою до орендодавця із проханням звільнити його від сплати за оренду за договором відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України. Ця стаття, зокрема, пояснює, що орендар може бути звільненим від плати за оренду на весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через об’єктивні обставини, які від нього самого не залежать (у цьому випадку такою об’єктивною обставиною є карантин).

Після отримання звернення орендаря, орендодавець спільно з балансоутримувачем майна, що є об’єктом договору оренди, здійснює обстеження орендованого приміщення для того, щоб  отримати докази призупинення орендарем діяльності на об’єкті оренди, про що складається акт.

Вже після цього, на підставі заяви орендаря і складеного представниками орендодавця і балансоутримувача акту обстеження, орендодавець ухвалює рішення про звільнення орендаря від сплати за оренду на період карантину. 

Детальна відповідь: лист Фонду від 30.04.2020 № 10-16-8306.

Залишились питання? Наші консультанти нададуть кваліфіковані відповіді - телефонуйте нам!