При встановленні зв’язку між сп’янінням та травмуванням допомога по тимчасовій непрацездатності не надається
11 лютого 2020, 16:54

За матеріалами Фонду соцстраху

Фахівці відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, з метою недопущення зловживань та упередження неправомірного використання коштів Фонду, спрямували зусилля на посилення контролю за обґрунтованістю видачі (продовження) листків непрацездатності та правомірністю надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Згідно з частиною першою статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі – Закон України № 1105-ХІV) підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Відповідно до пункту 4.2 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 № 532, у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних з ним, робиться позначка про таке сп’яніння. Частиною першою статті 23 Закону України № 1105-ХІV передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням.

Таким чином, підставою для застосування частини першої статті 23 Закону є наявність у листку непрацездатності відмітки про алкогольне, наркотичне або токсичне сп’яніння та встановлення причинного зв’язку травми (захворювання) з таким сп’янінням.

Звертаємо увагу, що на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ від 21.04.2009 № 81/261/712/5 спільний наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства юстиції України від 24.02.95 № 114/38/15-36-18 «Про затвердження Інструкції про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів» втратив чинність.

На теперішній час діючим є Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2015 р. № 1452/735 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі – Інструкція).

Встановлення стану алкогольного сп’яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами Інструкції з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Причинно-наслідковий зв'язок між сп’янінням та травмуванням установлює комісія із соціального страхування підприємства, де працює потерпілий, після розслідування та з’ясування причин нещасного випадку невиробничого характеру. Відповідно до абз. 3 п. 7 Постанови КМУ від 22.03.2001 р. № 270 у процесі розслідування беруться до уваги листок непрацездатності чи довідка лікувально-профілактичного закладу, а також за наявності акт за формою НТ, пояснення потерпілого та свідчення очевидців, а у разі потреби - керівника органу (організації), на території чи об'єкті якого стався нещасний випадок, матеріали слідчих органів, рішення суду.

Якщо травма невиробничого характеру сталася з вини інших юридичних або фізичних осіб, комісія із соціального страхування (у разі призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності) ініціює перед робочим органом відділення Фонду питання про відшкодування Фонду витрат на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв'язку з травмою невиробничого характеру за рахунок винних осіб.

При встановленні зв’язку між сп’янінням та травмуванням комісія ухвалює рішення про відмову в наданні допомоги. Якщо комісією встановлено, що травма не пов’язана з уживанням алкоголю, допомога має надаватися на загальних підставах.

При виникненні спірних питань у частині призначення та виплати матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду такі спори вирішуються у судовому порядку (ст. 17 Закону України № 1105-ХІV).

І.В.Гребенщикова, начальник відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності.